Zarządzanie projektami

Projekt. I co z nim?

17.05.2017 r. | Zarządzanie projektami

Dopóki człowiek będzie coś robił, będą istniały projekty[1].

Czy budowniczy piramidy Cheopsa zastanawiali się nad tym, że biorą udział w jednym z najbardziej genialnych projektów w historii ludzkości? Ułożenie 2 300 000 kamiennych bloków (każdy z nich ważący od 2 do 70 ton) tworzące konstrukcję dzisiejszego czterdziestopiętrowego wieżowca, wydobycie i transport kamieni przy udziale 100 000 ludzi, prace wykonywane przez 40 000 kamieniarzy. Dodatkowo zapewnienie miejsca i środków do życia dla 150 000 kobiet i dzieci. Podjąłbyś się bez wahania zarządzania projektem o takiej skali?

 

 

Projekt

Na pewno nie pierwszy raz spotykasz się z tym określeniem. Pojęcie weszło w powszechne użycie i okazuje się, że obecnie wielu z nas ma jakiś projekt na tapecie. Tylko czy na pewno wszystkie te absorbujące czynności – projekciki, projekty, mega projekty – są właśnie projektem w jego ścisłym znaczeniu?

Czym zatem jest projekt? Jest złożonym i niepowtarzalnym przedsięwzięciem. Przedsięwzięcie z kolei to sekwencja niepowtarzalnych i powiązanych ze sobą zadań mających wspólny cel, przeznaczonych do wykonania w określonym terminie (wyraźnie ustalony koniec i początek) przy ustalonym budżecie i zasobach, zgodnie z założonymi wymaganiami.

 

Atrybuty projektu

Oczywiście nie każde nasze działanie jest projektem. Żeby można je tak nazwać, musi ono spełniać kilka określonych cech, charakterystycznych dla projektów.

 

ZDEFINIOWANY CEL

Projekt, niezależnie od jego złożoności, musi posiadać jeden określony cel główny oraz ściśle określone produkty końcowe (zazwyczaj definiowane przy pomocy kosztów, terminów i założonych wymagań).

 

OKREŚLONY HARMONOGRAM

Projekt ma jasno określony początek i koniec. Złożone projekty dzielą się na mniejsze działania, które również są ograniczane czasowo. Daty te ustala zarządzający projektem lub klient.

 

UNIKALNOŚĆ

Nie mogę się powstrzymać, ilekroć mowa o niepowtarzalności projektu, niemal mam ochotę recytować:

„Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, 
dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy”[2]

Tak więc… działania w ramach projektu są niepowtarzalne, żaden projekt nigdy się nie powtarza w tych samych warunkach. A co z projektami z pozoru rutynowymi, jak np. budowy? Te są unikatowe ze względu na specyfikę danego obszaru, lokalnych przepisów czy sieci instalacji. Żadnego projektu nie da się powtórzyć w ten sam sposób.

 

TYMCZASOWOŚĆ

Projekt zawsze wymaga skompletowania zespołu, materiałów, sprzętu  w celu realizacji określonego zadania w konkretnym terminie. Gdy zadanie zostanie wykonane, zbudowana struktura ulega rozwiązaniu.

 

ZŁOŻONOŚĆ

Nie można nazwać koszenia trawy projektem, mimo, iż odbywa się to za każdym razem w innych warunkach. Tak samo nie będzie projektem mycie samochodu, czy załadunek. Projekt ma określoną złożoność – trzeba do definicji podejść zdroworozsądkowo i nie nazywać niemal każdej wykonywanej czynności „projektem”.

 

LIMITY ZASOBÓW

Maksymalna liczba zaangażowanych w projekt osób, czas pracy urządzeń, zasoby finansowe i pozostałe, uwzględnione do realizacji projektu. Projekt powinien zostać ukończony w określonym terminie i przy założonych kosztach, co oznacza, że założone limity są nieprzekraczalne (o buforach innym razem).

 

INTERDYSCYPLINARNY CHARAKTER

Projekty są tworzone poza podziałami organizacyjnymi i funkcjonalnymi. Do ich realizacji potrzeba różnorakich talentów i umiejętności osób różnych profesji.

 

PRACA ZESPOŁOWA

Do realizacji projektów angażuje się wiele osób – ze względu na ich złożoność oraz przez fakt, że do realizacji niektórych celów potrzeba osób o ściśle określonych kwalifikacjach.

 

RYZYKO

Każda jednostka biznesowa podejmująca się realizacji projektu zazwyczaj ma coś do stracenia. Porażka projektu (który przez swoją unikalność nigdy wcześniej nie był przeprowadzany) zagraża sukcesowi projektu lub nawet samej organizacji.

 

Co w takim razie nie jest projektem?

Proste, pojedyncze, niepowiązane ze sobą działania (np. przetwarzanie zamówień klientów, prowadzenie codziennych zleceń, bieżące naprawy i usługi).

 

 

W dalszych wpisach dowiesz się dlaczego zarządzanie projektem jest potrzebne i jak się do tego zabrać. Pokażę Ci, jakie są metodyki zarządzania, jak wyznaczyć cele, dobrze zaplanować przebieg projektu, kto może zostać kierownikiem projektu, jak dobrać zgrany zespół i jak nad tym wszystkim panować.

 

Do zobaczenia!

 

 

Literatura

Nicholas, J., Steyn, H., 2012, Zarządzanie projektami. Zastosowanie w biznesie, inżynierii i nowych technologiach, wyd. Wolters Kluwer Polska SA

Schröder, J., Diekow, S., 2009, Skuteczne realizowanie projektów, Wydawnictwo BC.edu

Trocki, M., 2012, Nowoczesne zarządzanie projektami, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne SA

Wysocki, R., 2013, Efektywne zarządzanie projektami, wyd. Onepress

Własne notatki z odbytych kursów i szkoleń

http://www.pm-handbuch.com/

https://www.projektmagazin.de/glossarterm/din-69901-projektmanagement-projektmanagementsysteme

 

 


[1] Nicholas, J., Steyn, H., 2012, Zarządzanie projektami. Zastosowanie w biznesie, inżynierii i nowych technologiach, wyd. Wolters Kluwer Polska SA, str. 25

[2] Nic dwa razy, W. Szymborska

 

 

Dodaj komentarz:

* Autor:
* Treść:

Komentarze:

dzięki @Jagoda! :-) pracowałam długo w AutoCAD, obecnie nie kreślę zawodowo, ale cały czas mam z programem styczność w pracy i po godzinach ;) pozdrawiam!

07.06.2017 r. inzynieriajestkobieta.pl

U mnie też nadużywa się słowa projekt - "to Twój projekt" mówią na produkcji, chociaż dorysowałam do niego dwie części, a reszta idzie swoim torem i jest standardowa. P.S. Kobiety na traktory i kobiety na inżyniera :) Przepatrzyłam trochę Twoich postów - są świetne. Pracujesz zawodowo w Autocad?

20.05.2017 r. Jagoda, kobietatechniczna.pl

akurat zaczynam swój projekt ;)

17.05.2017 r. ania

Mnie również projekt kojarzy się z korporacją.

17.05.2017 r. www.naturalnieandzia.blog.pl

Słowo "projekt" mocno kojarzy mi się z korporacją. Tam codziennie realizujemy projekty. Mniejsze, większe, te nudne i bardziej inspirujące! :)

17.05.2017 r. Sylwia

Bardzo ciekawy tekst.Projekt to dla mnie slowo bardzo naduzywane w obecnych czasach ;)

17.05.2017 r. www.blingblingmakeup.blogspot.com

© 2018 Inżynieria sanitarna, gospodarka wodna - Michalina Kotowicz-Manko.
Kopiowanie materiałów zabronione.