Zarządzanie projektami

Dlaczego warto zarządzać projektami?

06.07.2017 r. | Zarządzanie projektami

W trakcie odbywania jednego z kursów zarządzania projektami (który trwał długo, był wymagający i zajmował znaczną część mojej uwagi) kolega zapytał mnie, po co mi właściwie to całe zarządzanie? Przecież przy odrobinie inteligencji do wszystkiego można dojść samemu, a teraz to nawet pani z warzywniaka ogarnia projekty.

Mówiąc krótko – nie zgadzam się z tym.

POTRZEBA ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI

Mimo, że człowiek zajmuje się projektami od zarania dziejów (patrz tu), to zmieniają się warunki i zmienia się sam ich charakter, np. wzrasta złożoność przedsięwzięć, wymagających często korzystania z zaawansowanej technologii oraz różnych umiejętności przy jednym projekcie. Kierownicy projektów często zmagają się z problemem tworzenia tymczasowych zespołów/organizacji, by potem nimi zarządzać w ograniczonym czasie i często przy ograniczonych zasobach z wymogiem osiągnięcia założonych celów. Nowe formy organizacji projektów (ta dziedzina jest stosunkowo nowa i ulega ciągłym zmianom) powstają, żeby konsekwentnie realizować wyniki biznesowe.

CZYM ZATEM JEST ZARZĄDZANIE PROJEKTEM?

Zgodnie z definicją amerykańskiego Project Management Institute zarządzanie projektami jest to dziedzina zarządzania zajmująca się zastosowaniem dostępnej wiedzy, umiejętności, metod i narzędzi w celu osiągnięcia założonych celów (zgodnie ze złotym trójkątem). Co ważne, rezultat musi odpowiadać oczekiwanej dodatkowej wartości biznesowej. Według mnie doskonale uzupełnia tę definicję dr Wysocki dodając do niej pojęcie zdroworozsądkowości, czyli dostosowywania podejścia do zmieniających się uwarunkowań projektu.

NIE WYSTARCZĄ CI PREDYSPOZYCJE

Role społeczne to na tyle fascynujący temat, że poświęcę temu osobny wpis, jednak bardzo skrótowo można powiedzieć, że niektórzy z nas rodzą się liderami. Posiadają naturalne kompetencje w zakresie skutecznego przywództwa, są kreatywni i odważni. Żeby jednak podejmować się zarządzania skomplikowanymi projektami musisz posiadać też umiejętności. W wielu przypadkach okazuje się, że na Twój problem ktoś już znalazł rozwiązanie. Ty do niego pewnie też dojdziesz, ale po co tracić cenny czas (który sporo kosztuje), czy mówiąc inaczej wymyślać koło na nowo?

Dobry kierownik projektu posiada swój przybornik umiejętności – w razie spotkania problemu dostosowujesz narzędzie do opracowania skutecznego rozwiązania.

 

UDOWODNIONE EFEKTY[1]

Zwrot z inwestycji w czas, pieniądze i zasoby na kształcenie przedsiębiorstw w zakresie zarządzania projektami wyrażony poprzez:

  • większą wydajność,
  • lepszą zdolność do śledzenia realizacji celów strategicznych,
  • niższe koszty projektu,
  • usprawnioną obsługę klienta,
  • drastyczne skrócenie długości projektu,
  • lepszą realizację projektu w ramach podobnego ograniczenia budżetowego,
  • wzmocnienie relacji z klientami,
  • lepszą satysfakcję klientów i interesariuszy,
  • większą przewagę konkurencyjną.

 

 Jak widzisz -nie ma tu miejsca na wątpliwości co do słuszności zarządzania projektami ;-)

 


[1] The Value of Project Management, Project Management Institute White Paper, 2010

 

Dodaj komentarz:

* Autor:
* Treść:

Komentarze:

Dokładnie! Bez pewnego wachlarza umiejętności nie da się poprowadzić złożonych projektów - dobrze napisane, pozdrawiam.

06.07.2017 r. pm

© 2018 Inżynieria sanitarna, gospodarka wodna - Michalina Kotowicz-Manko.
Kopiowanie materiałów zabronione.