Narzędzia inżyniera

Od „Gorących Programistów” do potęgi AutoCADa.

05.05.2017 r. | Narzędzia inżyniera

Dzięki nim nie trzymamy w domu desek kreślarskich, a niektórzy już nawet nie wiedzą, jak wygląda rapidograf. Dzięki nim możemy tworzyć niezwykłe rzeczy. Grupa programistów uruchomiła narzędzie, z którego korzysta niemal każdy inżynier na świecie. Jeśli jeszcze nie poznałeś historii powstania jednego z najpotężniejszych programów - zapraszam! Czas na historię AutoCADa.

1977. Zanim wszystko się zaczęło

Programista John Walker zakłada Marine Software Partners. W 1980 dołącza do niego Dan Drake.

 

1981-1982. Początki Autodesk

Przyszłość Marine Software Partners jest niejasna, w efekcie czego powstaje koncepcja założenia innej firmy. John Walker wysyła kilkunastu programistom zaproszenie z założeniami do przyszłej współpracy.

Wizja firmy

To nie ma być hobby. To ma być rozwój produktów najwyższej jakości i czerpanie adekwatnych zysków z ich sprzedaży, a firma ma być oparta na kompetencjach i profesjonalizmie swoich pracowników. Priorytet działalności w firmie ma być równy lub wyższy niż obecne zatrudnienie pracowników (założenie współpracy zdalnej)

Cel główny firmy

Opracowywanie i sprzedaż oprogramowania dla popularnych systemów CP/M, IBM 8086 DOS, UNIX SYSTEM III (rozwój oprogramowania, nie sprzętu ze względu na wymagany mniejszy kapitał początkowy).

Wiarygodne zobowiązania czasowe

Każdy z pracowników ma być dostępny w określonym (przez siebie) wymiarze czasu w każdym tygodniu – umożliwi to sprawne zarządzanie projektami.

„Będziemy musieli spróbować zamienić wielu ludzi pracujących w niepełnym wymiarze godzin w złudzenie personelu pracującego na pełny etat, abyśmy mogli reagować na rynek i wydawać produkty tak dobre, jak nasza konkurencja i szybciej”, J. Walker.

Strategia rozwoju

Relacje biznesowe z Lifeboat Associates of New York City (największy niezależny dostawca oprogramowania na świecie).

Powody: ograniczenie kapitału na promocję, dostęp do kontaktów z branży, sprawdzenie rynku bez ryzyka straty swojego kapitału.

Wizja produktu (produkty zostały podzielone na kilka klas)

I.       Oprogramowanie „partyzanckie”

Stosunkowo małe produkty, szybkie do wdrożenia – odpowiedź na nagłe potrzeby klientów.

II.      Zamknięte aplikacje systemowe

Samodzielny pakiet aplikacji – konkretna funkcja dla określonej klasy użytkowników

III.     Narzędzie programowe

Program narzędziowy do różnych celów i wielu różnych użytkowników

IV.     „Interface gadget”

Bardziej przyswajalny interfejs oprogramowania dla zwykłych użytkowników

 

30.01.1982. Marinchip

Odbywa się pierwsze spotkanie organizacyjne

 

Luty, 1982. Kryzys tożsamości

Brak porozumienia w sprawie nazwy firmy. Propozycje brane poważnie pod uwagę:

Desktop Software, Valu-Ware, Desktop Solutions, Future-Ware

Pozostałe:

Office Solutions, Execu-Ware, Out-of-Control Data Corp., Titanic Software, Business Ware, MIS Information Systems, Good OfficeKeeping, Manage-Ware, Ethical Ripoffs, Inc., Dud & Brannstreet, Mr. Softee, Software Breakthroughs, Office Technology, Upper-Ware, Management Technology, Conceptual Elegance, Compu-Freaks, Smelly Rand

I kolejne propozycje:

Command Technologies, Command Line Technology, RHT, Inc., Target Software, Insight Automation, Ltd.,Coders Of the Lost Spark, Autodesk, Inc.

Spośród podanych propozycji wybrano Desktop Solutions i tej nazwy użyto na wydrukowanych broszurach na targi. Nazwa została jednak odrzucona przez Sekretarza Stanu, podobnie jak Target Software oraz Insight Automotion.

PS. Nazwa RHT jest akronimem, pełna nazwa brzmi Red Hot Techies, czyli Gorący Programiści

Rozważanie udziału firmy w zbliżających się (19.03.1982) targach The West Coast Computer Faire (targi oferujące największy kontakt między sprzedawcami i kupującymi oraz jedyne w Zatoce Perskiej. Wspólnicy zastanawiali się, czy mają jakiś produkt do pokazania, żeby nie przegapić szansy ukazania się na rynku).

 

16.03.1982. Coders of the Lost Spark

Wybrano nazwę dla firmy – Autodesk, Inc., ale to jedynie pseudo-kompromis, nikt nie jest do końca zadowolony (nie mogąc wymyśleć nic innego i czując kompletne wypalenie w tym temacie, zasugerowano nazwę Coders of the Lost Spark)

 

19.03.1982. Pierwszy szkic

Prezentacja prototypu oprogramowania Autodesk na targach The West Coast Computer Faire oraz programu MicroCAD, który przeciera drogę do AutoCADa.

 

26.04.1982. Autodesk, Inc.

Oficjalna rejestracja firmy pod nazwą Autodesk, Inc. oraz rozpoczęcie dystrybucji akcji spółki. W dniu emisji cena jednej akcji wynosi 1 USD za sztukę. Pięć lat później cena wzrasta ponad 110 USD.

This is why people start companies, J. Walker.

 

28.04.1982. Produkty Autodesk

Między innymi: Autodesk – system automatyki biurowej dla małych komputerów (środowisko biurowe przeniesione do komputera - kalendarze, pliki, itp.) oraz MicroCAD- komputerowe wspomaganie projektowania i kreślenia. Grupa potencjalnych klientów to wszyscy, którzy rysują, a w szczególności małe biura architektoniczne.

 

09.05.1982. Pierwszy CEO

Zostaje nim John Walker

 

26.05.1982. Marketing, backup

Firma nawiązuje współpracę z profesjonalnym marketingowcem. Kopie zapasowe trzymane są na opisanych płytach w domu J. Walkera.

Nad AutoCADem nikt szczególnie nie pracuje, ponieważ nie uważa się go za wiodący produkt.

 

Sierpień, 1982. Pierwsze decyzje

AutoCAD w I wersji kosztuje 1000 USD i jest dostępny dla systemów Scion Microangelo, IBM PC, oraz Victor 9000. Całe lato i wczesną jesienią zespół pracuje nad dwoma wersjami: AutoCAD-80 dla CP/M-80 oraz AutoCAD-86 dla IBM oraz Vector.

 

Listopad, 1982. Targi komputerowe COMDEX

Prezentacja pakietu CAD na COMDEX w Las Vegas. Przed targami firmę tworzyła grupa idealistycznych programistów. Po targach firmę tworzy zespół profesjonalistów z produktem mającym potencjał na mega hit.

 

Luty, 1983

AutoCAD zaczyna się sprzedawać.

 

Marzec, 1983

AutoCAD staje się produktem masowego rynku. Firma inwestuje w rozwój, kontrolę jakości i promocję.

 

Czerwiec, 1983

Pierwsze spotkanie ze wszystkimi Europejczykami zaangażowanymi w rozwój AutoCADa. Autodesk, Inc. oficjalnie przekształcił się z bezpostaciowej grupy programistów w realną firmę.

 

Lipiec, 1983. Intensywny wzrost sprzedaży

Spółka skupia się całkowicie (marketing, rozwój, jakość, itd.) na programie AutoCAD.

 

Styczeń, 1984. Pierwszy milion

Zyski ze sprzedaży programu AutoCAD przekroczyły 1 mln USD.

 

Lipiec 1984. A może AutoCAD Lite?

Rosnący sukces AutoCADa spowodował przyrost uczestników rynku oferujących  nowe, tanie pakiety. Zarząd zaczyna myśleć o wersji AutoCAD Lite, ale wersja AutoCAD LT, którą znamy weszła na rynek niemal 10 lat później, w listopadzie 1992.

 

Luty, 1985. LISPy

Prosty język makr osadzony w programie pojawia się w wersji CADa 2.1. Zarząd ma obawy, że LISPy będą postrzegane jako wymagające „wiedzy tajemnej” i wystraszą użytkowników. Zostały więc wprowadzone, ale pod nazwą „variables and expressions feature”. Pojęcie AutoLISP pojawia się dopiero w wersji 2.18, gdzie również udostępniona została ich pełna funkcjonalność.

 

Marzec, 1985. Coraz bliżej celu

Autodesk, Inc. staje się największą firmą oferującą programy wspomagające projektowanie.

 

Maj, 1985. Zredefiniowanie pojęcia CAD

Komputerowe wspomaganie projektowania polega na modelowaniu parametrów fizycznych na komputerach, umożliwiając zarówno interaktywną (czyli odbierającą informacje od użytkownika i reagującą), jak i automatyczną analizę wariantów projektowych oraz ukazanie projektu w stosownej formie.

 

1986. Nowa twarz AutoCADa

Próby zgrania interfejsu AutoSketcha z dość starożytnym interfejsem AutoCADa.

 

Luty, 1987. The Portable Data Base

Wdrożenie przenośnej bazy danych umożliwia ujednolicenie produktu na wszystkich urządzeniach.

 

Marzec, 1987. We just can't do 3D at Autodesk

Wbrew ogólnemu zniechęceniu współpracowników prezes Autodesku próbuje wdrożyć projektowanie 3D w AutoCAD z obawy przed wypadnięciem z rynku.

 

Październik, 1987. Załamanie rynku

Spadek wartości spółki o 60%.

 

Październik, 1987. AutoCAD EXPO, Moskwa

Pierwszy pokaz handlowy związany z oprogramowaniem w Związku Radzieckim zorganizowany przez zachodnią firmę.

 

Listopad, 1987. Wersja 10

Pierwsza edycja AutoCADa z w pełni funkcjonalnym 3D.

 

Koniec 1987. 100 milionów USD!

Zyski ze sprzedaży programu AutoCAD przekroczyły 100 mln USD.

 

Marzec, 1987

Prezentacja wersji AutoCADa na system Windows

 

1993. Dziesięć lat później

AutoCAD, który nie był postrzegany jako główny produkt firmy jest liderem sprzedaży i dochodowości. Staje się światowym standardem projektowania wspomaganego komputerowo.

 

 

Artykuł został przygotowany w oparciu o „The Autodesk File. Bits of History, Words of Experience“, John Walker. Chcących zgłębić temat odsyłam tu.

Dodaj komentarz:

* Autor:
* Treść:

Komentarze:

w sumie nigdy sie nie zastanawialem skad sie wzial Autocad. ale opracowanie fajne ;)

05.05.2017 r. architekt

© 2018 Inżynieria sanitarna, gospodarka wodna - Michalina Kotowicz-Manko.
Kopiowanie materiałów zabronione.