Inżynieria wodna i sanitarna

Gdzie masz kurki? Pokaż dziecku, naucz żonę!

Mamy nieograniczone dostawy czystej wody, prądu i gazu - są to dzisiaj oczywiste i wspaniałe udogodnienia. Mogą jednak stać się przyczyną tragedii. A jeśli by tak włożyć trochę trudu i nauczyć dziecko, jak uratować nasz dom? Czasem wystarczy przekręcić kurek.

 

Jeśli masz "Złotą Rączkę" na miejscu

Z planów budynku nie wszystko odczytasz, wiele elementów instalacji z biegiem czasu przyjmuje postać zgoła odmienną niż ta prezentowana w projekcie. Zazwyczaj jednak jest ktoś, kto nad wszystkim "czuwa". 

Jeśli w Twoim domu jest osoba, która wie o instalacjach wszystko - poproś ją o wekendową wycieczkę wgłąb budynku. Weź ze sobą kogoś zaufanego i jeśli dzieci są już na tyle świadome - niech również zobaczą, które pokrętło do czego służy. Może to w przyszłości uratować kilka Twoich ścian, stosunki z sąsiadem z dołu i uratować portfel przed katastrofą.

Przy braku Złotej Rączki

Jeśli mieszkasz sam lub nikt nie wie, co do czego, poniżej króciutka ściąga, gdzie szukać zaworów do najważniejszych instalacji.

ZAWÓR GŁÓWNY INSTALACJI GAZOWEJ

Szczegółowy opis lokalizacji kurka głównego znajdziesz tu. Na nasze potrzeby - znajdziesz zawór w szafce na zewnątrz domu. Otworzysz szafkę i znajdziesz licznik, rurki i ruchomy element - to właśnie zawór. Przekręć go do przeciwnej pozycji i spójrz, czy licznik nadal "nabija". (Elementy instalacji gazowej powinny być oznaczone na żółto, jednak nie zawsze jest tak zrobione).

ZAWÓR GŁÓWNY INSTALACJI WODY

Zawór główny najczęściej znajduje się przy wodomierzu, szczegółowy opis lokalizacji znajdziesz tu. W domu szukaj w piwnicy. Główny zawór dla budynku wielorodzinnego również znajduje się najprawdopodobniej w piwnicy lub na klatce schodowej, jednak często umieszczony jest w zamkniętej szafce. Konieczne wtedy będzie wezwanie pomocy. Jeśli potrzebujesz odciąć wodę tylko w swoim mieszkaniu, szukaj zaworu pod zlewem czy umywalką i... dzwoń po hydraulika.

Jeśli Twoja awaria ogranicza się do jednego urządzenia, to w nowszych instalacjach każde urządzenie (umywalka, pralka, zmywarka, itp.) ma swój własny zawór - znajdziesz go na rurce doprowadzające wodę, z tyłu lub pod urządzeniem.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

O dokładnej lokalizacji szafki przeczytasz tu. Szafka z licznikiem i bezpiecznikiem (potocznie: korki) znajduje się najprawdopodobniej zaraz przy wejściu do budynku. Opuść stopki bezpieczników, ale wcześniej - jesli to możliwe - odłącz z gniazdek urządzenia.

 

Co dalej?

- Jeśli masz kogoś, kto zna się na naprawach - zadzwoń po niego. Jeśli nie masz takiej osoby, zadzwoń po pomoc. 

  W nagłych przypadkach (każde miasto ma również swoje lokalne numery):

Pogotowie energetyczne - 991

Pogotowie gazowe - 992

Pogotowie wodociagowo - kanalizacyjne - 994

 

 - Jeśli masz więcej czasu - przygotuj sobie oznaczenia, które szybko i jasno powiedzą każdemu, co to za wajcha, czy pstryczek. Nie musi być to zgodne z Komitetem    Normalizacyjnym - Ty masz wiedzieć ze swojego rysunku co to jest. 

 - Wydrukuj je lub narysuj, zalaminuj lub nawet oklej taśmą klejącą i przyklej przy każdym najważniejszym zaworze. Możesz również kupić gotowe tabliczki znakujące i przytwierdzić je w odpowiednich miejscach.

 - Powieś w widocznym miejscu numery pogotowia, zaraz po 112 i numerach do babć.

 

A jeśli to właśnie Ty dzierżysz władzę w domu nad techniką - pora ustąpić tronu Króla Domu! Chociaż daj potrzymać berło innym - wszyscy skorzystają.

 

Dodaj komentarz:

* Autor:
* Treść:

Komentarze:

Nie dodano jeszcze komentarzy.

© 2018 Inżynieria sanitarna, gospodarka wodna - Michalina Kotowicz-Manko.
Kopiowanie materiałów zabronione.