Inżynieria wodna i sanitarna

Einstein - szukasz! Czyli o Paskalu

 

 

 

"W raju spotykają się Newton, Pascal i Einstein. Trzej fizycy stwierdzili, że pobawią się w chowanego. Einstein zaczyna liczyć: 1, 2, 3, .... Pascal i Newton zastanawiają się, gdzie by tu się schować. Pascal biegnie i chowa się za jakąś chmurkę. Newton z kolei bierze kredę i rysuje na ziemi kwadrat metr na metr i staje w jego środku. - ..., 99, 100, szukam! Einstein odwraca się i widzi stojącego za nim Newtona.

- Ha! Mam cię Newton!

- Nie, nie, nie - odpowiada Newton - ja jestem jeden Newton na jeden metr kwadratowy, czyli Pascal."

 

 

 

Zdarzyło się pewnie każdemu pomylić jednostki. Mniejsza sprawa, jeśli to przez nieuwagę - gorzej, jeśli z braku elementarnej wiedzy. Jednak wszystko da się nadrobić, a ja chciałabym w tym pomóc. Zaczynamy cykl z jednostkami. Oczywistości, przypomnienie, nauka - nie wiem czym dla Ciebie to będzie, ale zapraszam. Na początek paskal.

 

 

1 Pa = 1 N/1 m2 

1 N = 1 kg·m/s2

1 kilogram [kg] - podstawowa jednostka masy w układzie SI. Co ciekawe, jest to jedyna jednostka w układzie SI posiadające przedrostek (kilo) oraz jedyna, której podstawą definicji jest określony fizyczny przedmiot, a nie jak w innych przypadkach - odwołanie do innych stałych fizycznych. Przedmiotem tym jest walec o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny (90 procent) z irydem (10 procent)

1 metr [m] - podstawowa jednostka długości w układzie SI. Jest to odległość, jaką w próżni przebywa światło drogę w czasie 1/299 792 458 s.

1 sekunda [s] - podstawowa jednostka czasu w układzie SI. Jest to czas trwania 9 192 631 770 okresów drgań promieniowania emitowanego przez izotop Cs133.

1 niuton [N] - podstawowa jednostka siły w układzie SI. Jest to siła, z jaką trzeba działać na ciało o masie 1 kg, aby nadać mu przyspieszenie równe 1 m/s². Spotkać można jeszcze starą jednostkę siły kilogram-siła [kG], jest to odpowiednio 1N = 0,102 kG lub 1 kG = 9,81 N.

 

Jakie to proste ;-)

Dodaj komentarz:

* Autor:
* Treść:

Komentarze:

Nie dodano jeszcze komentarzy.

© 2019 Inżynieria sanitarna, gospodarka wodna - Michalina Kotowicz-Manko.
Kopiowanie materiałów zabronione.