Inżynieria po godzinach

Zanim stetryczejesz

16.03.2017 r. | Inżynieria po godzinach

Życie zaczyna się po trzydziestce!

Dla wielu z nas trzydzieste urodziny nieoficjalnie oznaczają wstęp do dorosłości. Być może nachodzą Cię myśli o tym, czego nie zdołałeś osiągnąć czy, że na pewno umrzesz (i już jesteś o stopień wyżej w kolejce). Nawet jeśli nie masz jeszcze syna, domu i drzewa, potraktuj 30. urodziny jako okazję do podsumowania jak daleko zaszedłeś i w jakim kierunku zmierzasz.

Czego chciałbyś spróbować?

Skoro wiesz, że życie staje się coraz bardziej serio i coraz większą odpowiedzialność ponosisz nie tylko za siebie, ale i za osoby wokół Ciebie – może to dobry pomysł, żeby szczęśliwą trzecią dekadę przeznaczyć na sporządzenie swojej bucket list? To lista rzeczy, które chcielibyśmy osiągnąć, czy spróbować przed przekroczeniem jakiejś granicy. Spróbuj przed 30., po co czekać na… zanim umrę?

 

A co, jeśli już jesteś po drugiej stronie?

No cóż, jeśli to czytasz, to najprawdopodobniej masz się całkiem nieźle. To tylko umowna granica. Nie marnuj życia na rozmyślanie. Działaj.

 

Poniżej bardzo subiektywna lista 15 rzeczy, na które warto się w życiu odważyć. Spróbujesz?

 

1.       Naucz się gry na instrumencie.

Nie musisz grać pierwszych skrzypiec (dosłownie). Chociaż jeden utwór, na dowolnym instrumencie. Działa cuda!

 

2.       Wypróbuj jakiś nowy sport.

Patrzysz na skoczków narciarskich i odbierasz to jak bajkę o super mocach? To przetrzyj oczy i rusz się. Zabiło Ci serce na widok gokartów? Wykup jeden przejazd. Zawsze z westchnieniem obserwujesz paralotniarzy? Zapisz się na weekendowy kurs. A może po prostu chciałbyś się nauczyć pływać? Weź telefon i umów się na lekcję. To nie kosztuje wiele, a zyskać możesz mnóstwo.

 

3.       Pojedź chociaż raz w samotną podróż.

Jeśli dłuższy wyjazd Cię przeraża, to spróbuj chociaż na jeden dzień. Idź na stację, kup bilet i wsiądź do pociągu. Wybierz miejsce, skąd uda Ci się wrócić tego samego dnia i… w drogę!

 

4.       Zrób coś, co Cię przeraża

Tyle się mówi o wychodzeniu z własnej strefy komfortu, że już pewnie próbowałeś. Nie musi to być od razu skok na bungee czy przemówienie w sali pełnej ludzi. Może być telefon do szefa z prośbą o wolny dzień. Albo ubierz się inaczej niż zwykle. Zaszalej.

 

5.       Skorzystaj z jazdy próbnej Twoim wymarzonym samochodem

No chociaż raz! Może nigdy Ci się na niego nie uda odłożyć, masz się nigdy nie dowiedzieć jakie to uczucie siedzieć w Twoim aucie?

 

6.       Pozwól sobie na coś naprawdę EKSTRA.

Co dla Ciebie jest naprawdę z górnej półki? Pakiet w SPA? Weekend w niesamowitym miejscu? Obiad w docenianej restauracji? Prawdziwe perfumy? Wizyta u tego fryzjera, o którym czytałeś? Pozwól sobie na to. Tylko raz.

 

7.       Zabaw się w szefa kuchni.

Wiem, oglądanie programów kulinarnych i słuchanie o gotowaniu zaczyna być passé. Ale spróbuj przygotować jakąś wyszukaną potrawę, czy wypasionego grilla i urządź dla swoich przyjaciół wieczór kulinarny. Jeśli Cię to przerasta – naucz się robić jednego drinka i zaserwuj go z gracją. PS: Nie zapomnij o czapce szefa kuchni!

 

8.       Zaśpiewaj karaoke.

Nic trudnego. Idziesz do klubu, wybierasz utwór, bierzesz mikrofon – śpiewasz. Śpiewaj całym sobą, nie pozwól sobie na nieśmiałe pomruki. Zamknij oczy, jeśli jesteś przerażony publiką, ale chociaż raz wyśpiewaj z siebie ulubione dźwięki.

 

9.       Sprawdź się w językach obcych.

Nie chodzi o zdobycie biegłości językowej. Porozglądaj się, wsłuchaj. Urzekła Cię włoska melodia? A może wolisz coś ze wschodu? Naucz się kilku zwrotów. Zobaczysz jak miło jest COŚ umieć.

 

10.   Przenocuj pod chmurką.

Jeśli ta przygoda ominęła Cię w dzieciństwie i czasach szkolnych – koniecznie to nadrób. A najlepiej w sierpniu, w Bieszczadach. Tego nie da się opisać, po prostu przeżyj.

 

11.   Weź udział w warsztatach.

Ale nie z dziedziny Twoich zainteresowań. Wybierz kurs lepienia garnków z gliny albo tworzenia wierszy, czy – jeśli nie miałeś okazji – warsztaty teatralne. Odbij na chwilę ze swojej ścieżki.

 

12.   Zorganizuj babski wyjazd.

Albo z kumplami, chociaż na weekend. Plotki i śmiechy w gronie przyjaciółek – niezapomniane. Opowieści i przygody z najbliższymi kolegami – bezcenne.

I wszystko zostaje w Vegas.

 

13.   Chociaż raz się przeprowadź w obce miejsce.

Sprawdzisz, na ile jesteś silny i ile potrafisz. A jeśli nie jesteś, to się staniesz.

 

14.   Zdobądź jakiś szczyt

Niekoniecznie Mount Everest. Nawet niekoniecznie szczyt, możesz np. przebiec półmaraton (no dobra, możesz nawet fragmentami IŚĆ zamiast biec). Ale rusz się. Z końca trasy masz zupełnie inną perspektywę, pozwól sobie ją zobaczyć.

 

15.   Miej marzenia i je spełniaj.

Życie jest krótkie, a często zbyt krótkie. O czymkolwiek marzysz – rób to. Chcesz zostać naukowcem? Ucz się. Chcesz zjeść 30 hot dogów na raz? Śmiało. Napisz książkę dla dzieci, kąp się nago w rzece, skacz ze spadochronem, graj na dudach. Ale nie zostawiaj sobie miejsca w sercu na żal za tym, czego nie spróbowałeś.

 

Po prostu – żyj.

Dodaj komentarz:

* Autor:
* Treść:

Komentarze:

Świetny wpis! Uwielbiam tego typu działania i dzięki nim ciągle czuję, że się rozwijam!

27.03.2017 r. CzekoAda

© 2018 Inżynieria sanitarna, gospodarka wodna - Michalina Kotowicz-Manko.
Kopiowanie materiałów zabronione.