Inżynieria po godzinach

Praca zdalna - czy na pewno dla Ciebie?

01.04.2016 r. | Inżynieria po godzinach

Kapcie, piżama, kawka i.. rozmowa z kontrahentem z Japonii. Możliwe? Pewnie, że tak! Jeśli właśnie zapaliły Ci się oczy i poczułeś przyjemny dreszczyk, praca zdalna to coś dla Ciebie.

Wielu z nas w skrytości ducha marzy czasem o pracy wykonywanej z domu. Dwa lata przepracowałam w takim systemie i... to raczej nie dla mnie. Jednak dla całej masy osób stanowi to wspaniałe rozwiązanie z wielu względów. Jeśli jesteś np. projektantem, copywriter'em, tłumaczem to możesz poważnie wziąć pod uwagę zostanie wolnym strzelcem (dla upartych: freelancer'em), a wtedy już krok od kuszącej opcji pracy "z domu". Poniżej przedstawiam Wam zalety i wady homeworking'u - przeczytaj i przemyśl, może właśnie dla Ciebie to idealna forma pracy.

Jakich możesz się spodziewać korzyści:

+ WYGODA - pracę wykonujesz skąd chcesz. Masz ochotę siedzieć po turecku, na ławce w parku, w ulubionej kawiarni - nie ma sprawy. Pracę wykonujesz z miejsca, gdzie czujesz się komfortowo.

+ OSZCZĘDNOŚĆ - przede wszystkim czasu na dojazdy, stanie w korkach, co za tym idzie więcej zostaje nam w portfelu. Oszczędzamy również na posiłkach zjadanych na mieście, czy nieplanowanej kawy na stacji benzynowej lub innych spontanicznych zakupach. Jak nieciekawie to zabrzmi, oszczędzamy również na ubraniach - z reguły mniej się  przykładamy do strojenia, gdy nie ma potrzeby wychodzić z domu.

+ OCHRONA ŚRODOWISKA - nie korzystając z samochodu, którym nadal często jeździmy w pojedynkę, nie zanieczyszczamy dodatkowo środowiska. Również drukując materiały w domu, czy korzystając z ekspresu do kawy lub nawet lejąc wodę w toalecie, bardziej przykładamy wagę do ilości zużytych materiałów czy generowanych kosztów za media. Siłą rzeczy dokładamy cegiełkę na rzecz ochrony przyrody.

+ BRAK OGRANICZEŃ GEOGRAFICZNYCH - ze swojego fotela załatwiasz sprawy ze współpracownikami z innego miasta, kraju, czy kontynentu. Narzędzia do komunikacji zapewniają odpowiedni poziom rozmów, więc nie ma przeszkód w organizowaniu spotkań wielu ludzi z wielu odległych miejsc. (Mieliście kiedyś okazję rekrutować online? Ciekawi mnie, ile osób zakłada pełny garnitur, nie tylko górną część ubioru)

+ DOWOLNOŚĆ W ORGANIZACJI PRACY - sam decydujesz ile w jakim czasie zrobisz, i czy zaczniesz o 8:00 rano, czy o 22:00.

+ BRAK TYPOWYCH OGRANICZEŃ dla osób mających trudności z poruszaniem się, czy borykających się z innymi ograniczeniami. Nie musisz za każdym razem sprawdzać jak bezpiecznie dotrzeć do swojego miejsca pracy, pracujesz w swojej przestrzeni, którą znasz, i w której osiągasz największą wydajność.

+ RODZICE mogą skorzystać z tej formy pracy jako wygodnej. Przy dobrej organizacji wydaje się możliwym wykonywanie pracy z domu łączonej z opieką nad dzieckiem. Osobiście podchodzę sceptycznie - proste zadania jak najbardziej, ale przy tematach wymagających naszego 100% skupienia, jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić.

Co może być zaletą i wadą jednocześnie:

+/- ORGANIZACJA PRACY - praca w domu wymaga niesamowitej samodyscypliny. Jeśli to jest Twoja mocna strona, nie ma żadnego problemu, praca jest stworzona dla Ciebie. Jeśli jednak masz z tym kłopot, dobrze się zastanów, czy wśród wszystkich "rozpraszaczy" dasz radę wykonać swoje zadanie ("rozpraszacze" to nie tylko internet, gry, TV itp., ale też wszystkie prace domowe, opieka nad dzieckiem, malowanie paznokci, itd.). 

+/- BRAK BEZPOŚREDNIEGO NADZORU - tak już jest, że u jednych "pańskie oko konia utuczy", a inni nie są w stanie sklecić zdania przy przełożonym, nie mówiąc o wykonaniu zadania ze swojej profesji. Zastanów się, do której grupy należysz.

+/- SPECYFICZNA KOMUNIKACJA - rodzaj komunikacji w pracy zdalnej jest całkiem inny niż spotkasz w biurze, czy na budowie. Trzeba się w niego wtopić, a niektórzy po prostu potrzebują kontaktu osobistego i nie zastąpią go komunikatorem.

Na jakie wady musisz być przygotowany:

- HIGIENA PRACY - w systemie pracy w domu często traci się granicę pomiędzy czasem pracy, a czasem spędzanym w domu. Może dojść do tego, że siedzisz przy komputerze po 12h dziennie, a Twoja efektywność wcale przez to nie wzrosła. W takiej sytuacji praktycznie nie wychodzisz w pracy...

- TRYB PRACY Z RODZINĄ - jeśli mieszkasz sam, to nie ma problemu. Jeśli jednak mieszkasz z rodziną - rodzicami, mężem, dzieckiem, może dojść do niezrozumienia, że mimo Twojej fizycznej obecności, nie jesteś dla nich w pełni dostępny. Te kwestie dobrze jest ustalić na początku, dzieciom wyjaśnić, ale życie życiem - możesz być często wyrywany od pracy, musisz się na to przygotować. (skoczyć po coś, to zajmie tylko kilka minut, chodź potrzymaj, możesz chwilkę pomóc?, nie możesz na niego popatrzeć przez minutę?)

- SOCJALNE WYKLUCZENIE - nie ma plotek przy kawusi, czy spontanicznych (kuluarowych) rozmów na korytarzu. Jeśli jesteś pogodną i towarzyską osobą, to prędko za tym zatęsknisz. Ma się też mniejszą konieczność codziennego dbania o nienaganny wygląd, fryzurę - to również może zmęczyć.

- UTRUDNIONY ROZWÓJ - nie dotyczy to wszelkiego rodzaju szkoleń, kursów, itp., ale ominie Cię wymiana doświadczeń i transfer wiedzy od doświadczonych kolegów. Oczywiście, możesz to "nadrabiać" online, ale nie jest to już spontaniczne i musisz włożyć w to wiele wysiłku.

- MAŁA IDENTYFIKACJA PRACOWNIKA Z FIRMĄ - jeśli wykonujesz pracę zdalnie, to możesz liczyć się z pominięciem w różnych sytuacjach - od udziału w ankietach, po branie uwagę do awansu.

- RODZAJ UMOWY - często ta forma pracy wiąże się z umowami o dzieło czy zlecenie - musisz przemyśleć, czy to jest to, na czym Ci zależy.

 

 

Masz teraz większą wiedzę o pracy zdalnej. Pozostaje mi życzyć powodzenia, jakkolwiek będziesz pracował :-)

 

 

Dodaj komentarz:

* Autor:
* Treść:

Komentarze:

Dokładnie tak, Pani Tereso :)

16.05.2016 r. inzynieriajestkobieta

Dobrze napisane. Niemal wszyscy podają tylko plusy pracy wolnego strzelca (jakoś angielski termin nie może mi przejść przez klawiaturę). A tu nie do końca jest tak różowo :) Prawda jest taka, że nikt normalny nie wytrzyma długo takiego trybu pracy. Człowiek jednak powinien żyć w społeczeństwie, choćby dla własnego rozwoju. Pozdrawiam :)

24.04.2016 r. Teresa M. Ebis - Mara Time

W końcu ktoś zgrabnie podsumował!

01.04.2016 r. Inzynier

Super napisane, tego mi brakowało :)

01.04.2016 r. Ann

© 2019 Inżynieria sanitarna, gospodarka wodna - Michalina Kotowicz-Manko.
Kopiowanie materiałów zabronione.